„Ferdydurke”
„Ferdydurke”
Witold Gombrowicz
Witold Gombrowicz – kolejny autor znajdujący się na konkursowej liście. Powieściopisarz, dramaturg, eseista. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. W latach 60. Gombrowicz zyskał sławę światową, uwieńczoną licznymi tłumaczeniami dzieł oraz głośnymi realizacjami teatralnymi jego dramatów, szczególnie we Francji, Niemczech i Szwecji.
Publikował pod pseudonimami Alejandro Jorge (w języku hiszpańskim), Zdzisław Niewieski (powieści w odcinkach w gazetach codziennych).
„Ferdydurke” opowiada o losach trzydziestoletniego początkującego literata Józia Kowalskiego, który niespodziewanie nawiedzony zostaje przez swojego byłego nauczyciela, profesora Pimkę i cofnięty do swej starej klasy gimnazjalnej. Czas teraźniejszy znajduje się nagle w czasie przeszłym i staje się czasem realnym bohatera. W trakcie pobytu w szkole zostaje poddany procesowi tzw. „upupiania”, czyli infantylizacji młodzieży gimnazjalnej. W kolejnych „odsłonach” perypetii bohatera podlega on często wtłaczaniu w formy poznawczego i społecznego konformizmu. W domu mieszczańskim to samokształtowanie prowadzić ma ku normom tzw. nowoczesnego społeczeństwa obowiązkowej tolerancji. Ostatecznie odrzuca powierzone mu zadanie i ucieka za namową Miętusa (szkolnego kolegi) w celu odnalezienia dla niego „człowieka bez formy”.